Na czym polega kontraktacja i czego może dotyczyć?
Prowadzenie gospodarstwa rolnego nie jest prostym zadaniem. Tym bardziej że nie chodzi o samą produkcję rolną, ale także dopilnowanie obowiązujących przepisów. Jednym z ważnych zagadnień jest tzw. umowa kontraktowa. Czym ona jest? I jakich towarów dotyczy? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Kontraktacja – podstawa prawna
Podstawą prawną w tej sprawie jest Kodeks Cywilny, który w artykule 613 mówi:
"§ 1. Przez umowę kontraktacji producent rolny zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju, a kontraktujący zobowiązuje się te produkty odebrać w terminie umówionym, zapłacić umówioną cenę oraz spełnić określone świadczenie dodatkowe, jeżeli umowa lub przepisy szczególne przewidują obowiązek spełnienia takiego świadczenia.
(...) Przez producenta rolnego rozumie się również grupę producentów rolnych lub ich związek oraz spółdzielnię rolników w rozumieniu ustawy z dnia 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników (Dz. U. poz. 2073) lub ich związek."
Kontraktacja – co należy wiedzieć?
Kontraktacja jest więc umową regulowaną przez polskie prawo – przez Kodeks Cywilny – wykorzystywaną przez producentów rolnych. Na jej podstawie producent rolny zobowiązuje się wyprodukować i dostarczyć osobie kontaktującej wyznaczoną ilość produktów. Natomiast strona kontraktująca zobowiązuje się odebrać te produkty w ustalonym terminie, zapłacić ustaloną cenę oraz dopełnić wszelkich świadczeń dodatkowych.
Umowy kontraktacyjne dotyczą produktów wytworzonych w określonym, oznaczonym w umowie gospodarstwie. Przykładowe towary to m.in. ziemniaki, buraki, kukurydza, pszenica jara i ozima, rośliny oleiste, jak rzepak lub rzepik, gęsi, jaja, mleko surowe i inne.